KÖŞE YAZILARI

KÖŞE YAZILARI

CHIVAZ REGAL ETKİSİ(*)

Kentimizin en büyük Süpermarketler zincirinin yönetim kurulu üyesi ile satış politikaları üzerinde sohbet ediyoruz. Size bizzat yaşadığım çok ilginç bir şey anlatacağım dedi. “En büyük ilçemize, kentte çok satan bir beyaz peynirden gönderdik. Satışları kontrol ettiğimizde o çok satan peynirin ilçede satmadığını gördük. Üstelik fiyatı da emsallerinden çok daha ucuzdu. Peynirlerin marketten toplatılıp, ilde satılması talimatını verdiğim sırada markete ilçenin önde gelen esnaflarından bir büyüğümüz girdi. Bana peynirleri ne yapacağımı sordu. Burada satmıyor, ildeki marketlere dağıtacağız dedim. Hiç toplatma ben sana basit bir satış taktiği vereceğim; hepsini burada eriteceksin dedi. Sonra kaç liraya sattığımızı sordu.
 
-7,5 ₺ dedim. 
 
-Hemen etiketi 15 ₺ yapıyorsun.
 
-Olur mu ağabey biz zaten bu fiyata satamıyoruz.
 
-Sen tecrübeyi dinle!  …
 
Sonra ne mi oldu? O peynir yok sattı. Hala o ilçede en çok satan peynirimizdir.”
 
*******
 
Üniversitede öğrenciyim. Basketbol takımından arkadaşım Bülent’lerin mobilya zinciri mağazaları var. Bunlardan biri trafiğe kapalı Uzun Sokakta. Büyük bir teşhir salonları ve çok da şık bir vitrinleri var. Bu vitrinde herkesin iştahını kabartan çok zarif ev aksesuarları da sergileniyor. Bekar ve genç birisi olarak benim bile ilgimi çeken bir aksesuara takılıyorum. Bir ev telefonu. Seramik, çini karışımı ahizesi ahşap çok şık bir telefon bu. Paramızdan henüz altı sıfır atılmamış yıllar. Geçerken bakıyorum ama yürürken sıfırları saymak çok zor.  Durup saymak da işime gelmiyor. Kafama taktım ya Bülent’e sorup öğrenirim nasılsa diyorum. Bir-kaç gün sonra mağazaya uğramam gerekti. Uğradım, söyleyeceklerimi söyledim. Sözü vitrindeki telefona getirdim.
 
-Bülent vitrindeki telefon kaç lira dedim.
 
-Hangi telefon?
 
-Vitrinin sol alt köşesindeki çinili telefon.
 
-Orada dediğin gibi bir telefon yok.
 
-Neyse. Ben soracağımı sorayım; 18.000.000 mu yoksa 1.800.000 lira mı?
 
 Güldü.
 
-Sorduğun telefon 18.000.000’du. 1.800.000 olsaydı hala vitrinde onu görebilirdin.
 
*******
 
Başlıktaki, Chivas Regal etkisi kavramına gelirsek; kısaca “bir ürün ya da mal pahalıysa iyidir” algısıdır.  Yani Chivas Regal etkisi, bir ürünün fiyatında artış ve ürünün kalitesinde bir değişiklik olmadan satışların artması durumunda kullanılan bir terimdir. Rivayet odur ki; Chivas Regal marka viskiler ilk çıktığı zamanlarda beklediği satışı yapamamış. Pazar payı kazanmaya çalışıyor olsa da istenilenin çok altında bir satış oranı var. Daha sonra bu Chivas kardeşler, ürünlerinde hiçbir değişiklik yapmadan ürünlerinin fiyatını iki katına çıkarmış ve beklenmedik şekilde ürünlerinin satışları patlamıştır ve günümüze dek böyle sürmüştür. Bu stratejiden sonra yeni bir pazarlama taktiği ortaya çıkmış buna da Chivas Regal etkisi denilmiştir.

*******
 
Kendi evimde durum nedir diye merak ediyorum. Hanımefendiye soruyorum.                  
 
-7,5 dan başlayan 50 ₺ ye kadar fiyatlarla peynir çeşitleri var. Nereden denemeye başlarsın? Yanıt şaşırtmıyor.  
 
-20 ₺ ve üzerinden denemeye başlarım.